Numark Mixdeck Quad - první recenze

Vloženo: 20. 09. 2012

 


Multimedální workstation Mixdeck Quad od Numarku byl představený loni v dubnu na veletrhu Musikmesse ve Frankfurtu, a to je již docela dávno! Konečně, Numark Mixdeck Quad je skladem a připraven k expedici.
 
Ale má takový přístroj s CD sloty, mixy, kontroléry, docky pro iPAD - vše v jednom produktu vůbec smysl? Strávili jsme nějaký čas s novým Numark Mixdeck Quad, abychom se o tom sami přesvědčili.
 

 
 
 
Přehled
 
Numark Mixdeck Quad je aktualizovaný a rozšířený model již známého Numark Mixdeck, který se již nějakou dobu prodává. Navíc dostal dockovací stanici pro iPAD, 4-kanálový mixážní pult, rozšířenější kompatibilitu pro DJ software a dostal do vínku o pár vstupů navíc. Kvalita zhotovení je podobná jako u typů N4 a Mixtrack Pro, tzn. vcelku kvalitní přístroj. 
 
Kontrolér je dodáván se Serato DJ Intro, s plochým a skládacím držákem pro iPAD, napájecím kabelem a 30-pinovým kabelem. Kromě podpory pro Serato DJ Intro, má i podporu pro Virtual DJ (Pro), Traktor Pro a djay by Algoriddim. 
 
Po připojení iPADU jej kontrolér ihned rozpozná a je tak možné jej okamžitě ovládat.
 
Kontrolér má dva jogy umístěné po obou stranách čtyř-kanálového mixážního pultu s širokou škálou vstupů a výstupů na zadním panelu. Rovněž má dva mikrofonní vstupy.
 
Díky své všestrannosti, co se ovládání snad všech možných zařízení  týče, je vhodný nejen pro DJe, ale i jako přehrávač pro kavárny či restaurace.
 
Vzhledem ke své velikosti zde nejsou žádné obavy co se přenášení týče. Mixdeck Quad se bude dobře vyndavat z auta, přenášet, a to díky tomu, že je vyroben z tvrzeného plastu, jeho hmotnost tedy není vysoká. Bohužel váhu nemám při ruce, výrobce hmotnost neuvádí ani na stránkách, ani v manuálu. Odhaduji, že váží okolo 5-6 kilo.
 
Tlačítka jsou vyrobeny z tvrdého plastu (nejsou gumová) a jsou podsvíceny LED červenými diodami, kromě tlačítka "Play", které svítí modře. Jogy jsou rovněž podsvícené, při přehrávání se dokola „točí“ červené světlo, které mění mění vzor na způsob Pioneer DDJ-ERGO-V. 
 
LED displeje v horní části každého decku nepatří mezi nejpřehlednější displeje, jaké znám, nicméně ale zobrazí důležité informace, které jsou zapotřebí, jako například BPM, uplynulý/zbývající čas, název skladby a indikátor průběhu rozděluje do obdélníkových bloků (postupně mizí dle odehrané délky tracku).
 
Jogy jsou poměrně dobře dimenzovány pro ty, kteří chtějí scratchovat ...
 
Ti, kteří znají Numark N4, potvrdí že jogy vypadají totožně. Jogy jsou dostatečně veliké na pohodlné ovládání. Jogy mohou být přepínány mezi „hracím“ režimem a „scratch“ režimem. V scratch režimu jsou horní části jogů citlivé na dotek. Pomocí posouvání jogů po jejich hraně se získává pocit mixování jako u gramofonu.
 
Připojení:
 
Největší síla v Mixdeck Quad je široká paleta vstupních a výstupních portů.
 
USB vstup umožňuje načíst stopu do každého decku, navíc mají funkci, kterou Numark nazývá “Crossplay Technology”, takže pokud USB disk selže, je možné se rychle uchýlit k alternativnímu hraní bez panikaření.
 
Numark Mixdeck Quad nabízí spousta flexibility, včetně rozdělení mezi master výstupy, linkovými výstupy a výstupem pro nahrávání.
Rovněž se zde dá přesvědčit o tom, že iPAD je vynikající pomůcka při přehrávání hudby. Navíc iPAD lze použít i jako samostatný přehrávač, ne jenom jako kontrolér. V případě, že přehrávání z iPADu začne nudit, stačí jen přepnout na USB režim anebo na klasickou a osvědčenou metodu – tj. hraní z CD. Zde je poznat, jaký je to pocit, když odpadne připojování spousta kabelů :-) Zkrátka stačí jen zapojit do sítě, zasunout hlavní zvuk do master výstupů a je to.
 
Je třeba poznamenat, že Mixdeck Quad je první DJ produkt na trhu, který nejen že může přenášet Midi signály přes USB do iOS DJ aplikací a zároveň odesílat zvukový signál zpět, ale rovněž nabíjí iPad a to vše „in time“. Proto již nejsou na místě žádné obavy ohledně životnosti baterie. 
 
Nesmí se však zapomenout na to, jaký má význam "Quad" v názvu produktu. Zde jsou k dispozici 4 plnohodnotné kanály na mixu – tzn. “klasický mixák”.
 
Kanál 1: Deck 1, Mic 2, Midi USB 1
Kanál 2: Deck 1, Aux 1, Midi USB 1
Kanál 3: Deck 2, Aux 2, Midi USB 2
Kanál 4: Deck 2, Aux 3, Midi USB 2
 
Aux 3 je speciální vstup pro použití s přístroji iOS a MIDI kompatibilními aplikacemi (například djay a vjay). Kanály je možné rozdělit například tak, že jeden kanál bude přehrávat USB zdroj, další CD, nebo MIDI. Kompatibilita IOS přístrojů: iPAD2, nový iPAD, iPhone 3, 3GS, 4 a 4S.
 
 
 
 
 
4 kanálový mixák s vyměnitelným crossfaderem?
 
Ano, dále přepínání křivek, prolínání, rozdělování faderů.
 
Abych byl spravedlivý, moje seznámení s Quadem bylo mírně chaotické, přístroj je o něco složitější díky svým pokročilým funkcím, nicméně to byla veliká zábava :-) Měl jsem připojený iPAD, jehož signál jsem úmyslně směroval jen do jednoho výstupu, do dalšího kanálu jsem přes AUX připojil iPhone. Na další kanál jsem si zapojil USB režim no a na poslední jsem pařil z CD. Samozřejmě jsem se v tom brzy ztratil, jelikož jsem přes Quad poslal až 6 různých signálů (2+2 jsem dělil z IOS do dvou kanálů). Nicméně není nutné používat iOS zařízení, je zde i phono/line přepínač, takže jsem si mohl přidat tradici a tou je samozřejmě gramofon.
 
Mixdeck Quad rovněž obsahuje dva mikrofonní vstupy, jeden se nachází na přední straně čelního panelu (se zesílením s 2x EQ basů a výšek) a druhý vstup se nachází v horní části mixu. Dva mikrofonní vstupy jsou například užitečné pro svatební DJs, moderátory, battle zpěváky a MCs, což například umožní chození s mikrofonem v publiku, zatímco druhý mikrofon může být neustále na jevišti. 
 
Mixdeck Quad má samozřejmě symetrické výstupy přes XLR, což zajišťuje velmi kvalitní zvuk. Rovněž má nesymetrický master výstup, výstup pro odposlech (booth) a jeden stereo výstup pro nahrávání.
 
Kromě toho, je také možnost propojit audio výstup z každého decku nezávisle na druhý kanál (opět přes RCA konektory), pro použití přehrávání timecode CD / vinylů.
 
Další funkce ...
 
Pokud se QUAD používá se software vjay, umí Mixdeck Quad smyčkovat nad rámec možností samotného software vjay, který umí pouze standartní 4 beaty, avšak s Quadem se dají smyčky daleko lépe “sekat”. Bohužel VDJing není mou silnou stránkou, bude se muset počkat na další recenze, které jistě budou brzy následovat.
 
Použití
 
Mixdeck Quad je skutečně veliká hračka v tom dobrém slova smyslu. Načítání USB je extrémně rychlé, zkrátka je možné okamžitě začít mixovat. Co mě skutečně dorazilo byl fakt, že přepínámí mezi samotnými režimy (USB/CD/IOS) je takřka okamžité.
 
Pohled na Mixdeck Quad shora:
 
Tlačítka jsou kupodivu daleko jasnější, než jak jsou vyzobrazená a zretušovaná na obrázku, což je samozřejmě velmi příjemné překvapení. Jistě, tlačítka jsou z tvrdého plastu, nicméně pracují perfektně, jsou dobře osvětlené a jsou jasně označeny, takže veškeré mé pochyby velice brzy zmizely. Jak jsem již zmínil, jogy jsou podobné těm, které najdete na MIXTRACK PRO a N4, zato jsou tužší a musím uznat, že jejich ovládání je bezchybné.
 
Závěr
 
Bohužel na trhu není žádný podobný all-in-one přístroj, jako je Numark Mixdeck Quad, proto jej není možné s žádným konkurentem poměřit. Velice zde oceňuji odvahu Numarku, který se skutečně nebojí experimentovat v produktech, které častokrát cenou převyšují produkty značek Pioneer a Denon.
 
 
 
Mixdeck Quad poskytuje dokonalou symbiózu pro spousta typů DJs, kteří se nebojí experimentovat.
 
Existuje spousta řešení MIDI kontrolérů, které v sobě spojují mnoho stylů a způsobů hraní, nicméně žádný se v současné době nepřibližuje právě Numarku Mixdeck Quad, který snad hraje “ze všeho”.
 
Napadlo mě, že Numark Mixdeck Quad je rovněž vhodný jako dokonalý nástroj pro živé hraní, kdy je možné za pomocí acapely - puštěné např. z USB, doplňovat další stopáže pomocí dalších médií (např. CD či AUX) a doplnit buď vokálem pomocí dvou mikrofonních vstupů a navíc jako třešničku na dortu si vystoupení osladit tím, že z iPADu budou přenášeny virtuální nástroje.... Zkrátka Mixdeck Quad zde nemá omezení, kreativní DJs se zde mohou skutečně vyřádit a ukázat tak, co v nich je.
 
Numark Mixdeck Quad není ale určen pouze pro DJe. Ať už se jedná o promotéry, majitelé klubů, kaváren, tanečních show, prezentačních firem, kin - i pro ty je všestraný všeuměl Mixdeck Quad určen
 
Zpracoval:
Pavel Tulačka - www.dj-obchod.eu
Tomas Drex   - www.djdrex.com
 
Produkt můžeš zakoupit na www.dj-obchod.eu 

 

Komentáře k článku

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text vzkazu:
 

Nabídka obchodu
Výrobci
Seznam výrobců
Facebook Tweeter Google+ Blog Instagram Pinterest

Podporované platby

GoPay

Dobírka Bankovním převodem Cetelem Essox VISA MasterCard
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací