Podrobný test MIDI kontroléru Reloop Jockey 3

Vloženo: 07. 03. 2012

RECENZE RELOOP JOCKEY 3

 

Každý na webu s velkým zájmem sleduje "vlajkovou loď" - MIDI kontrolér a mixážní pult - RELOOP JOCKEY 3 německého výrobce DJ vybavení Reloop. Vzhledem k tomu, že Jockey 3 vyhrál cenu NAMM Show 2011 v Los Angeles a na Musikmesse 2011 ve Frankfurtu nad Mohanem, všichni jsou zvědaví, jak si tento kontrolér v dnešní tvrdé konkurenci povede! A on funguje! Jeho poslání běží v plném proudu. Nu, nechme teď čísla prodejů až na potom a jdeme se mrknout na to, jaká překvapení se skrývají v přístroji.

 

                                  

 

Vlastnosti a specifikace

Funkce
- PROFI Traktor kontrolér se 4 decky (ovládání pomocí přepínání), včetně softwaru Traktor PRO LE
- high-end 24-bit / 96 kHz USB audio rozhraní s Burr Brown AD / DA převodníky a MIDI rozhraním
- analogové zdroje jako gramofony nebo CD přehrávače lze připojit přímo bez počítače a můžete rovnou mixovat a Jockey 3 tak použít jako samostatný mix
- celkem 90 přiřaditelných MIDI prvků (54 tlačítek, 6 faderů, 13 knobů s pushem (stiskem) - 15 funkcí, knoflíky, 2 dotykové jogy)
- jogy u Reloop Jockey 3 mají nejvyšší rozlišení ze všech současných kontrolérů, a to 4096 impulsů na otáčku!
- Jog Drag: nastavitelná tuhost jogů, aby se kontrolér ještě více přiblížil vašemu oblíbenému stylu hraní
- podsvícená, pogumovaná tlačítka s hladkým povrchem

Specifikace
- rozměry: 420 x 42 x 300 mm (š / v / h)
- hmotnost: 4,5 kg
- vč. Native Instruments Traktor PRO LE DJ software (Traktor Ready Certified), s nízkou latencí ASIO / Core ovladače pro PC a MAC, napájení a USB kabel jsou součástí balení
- Jockey 3 je velmi kvalitně zabalen v krabici a dodává se navíc plakát Reloop Master Jockey 

První dojem „hmatový“

Jockey 3 je velkým old-schoolem, co se zpracování týče. Dostaneš do ruky robustní kontrolér vyrobený ze železa - tzv. Full Metal Jacket. I když jej vyndáš z krabice, pořád váží přes 4 kila, tedy poctivá váha. Kontrolér má vynikající souhru barev, a to hlavně vynikající ladění šedé s černou barvou. Na rozdíl od jiných kontrolérů, jako je Native Instruments S4 nebo Denon DN-MC 6000, je pozoruhodné, že Reloop Jockey 3 si „dovolil“ přijít „pouze“ s dvoukanálovým mixem, nicméně absence dvou kanálů se právě vyobrazuje na jeho poctivém zpracování. Již pohledy na fadery, crossfader (který je úchvatný svoji citlivostí) a knoby vzbuzují velkou důvěru v kvalitní provedení tohoto kontroléru. Zejména o těchto bodech ale budu diskutovat později a podrobněji....

                    

 

Připojení, zapojení a audio rozhraní

Připojení
Když se podíváte na zadní stranu Reloop Jockey 3, tak hned zjistíte, že to není obyčejný digitální kontrolér. Kromě standardního RCA výstupu na masteru je zde ještě vyvážený 6,3 mm jack výstup (stereo), který je ideální pro připojení k PA systému, dále zde najdete Booth výstup pro monitoring, dva stereo vstupy pro externí zdroje, jak phono, tak i line (gramo a CD), stejně jako "vstup master Thru". Tento vstup slouží k tomu, že se do Jockey 3 dá připojit např. master z mixpultu a zvuk jde současně z masteru Jockey 3. tzn., že může hrát více DJs najednou a hlavní zvuk master OUT vychází z Jockey 3. Rovněž je možné tímto způsobem propojit další Jockey 3. Přední panel má dva sluchátkové výstupy které mají 3,5 mm a 6,3 mm Jack. Také na předním panelu lze připojit dynamický mikrofon s 6,3 mm jackem a nastavovat jeho hlasitost a směrování individuálně.

Flexibilní propojení a samostatné funkce mixu

Někteří se mohou ptát: „k čemu potřebujeme vstupy pro CD a gramo zařízení?“ Odpověď je jednoduchá. Nikdy nevíš, zdali nebudeš chtít svoje vystoupení rozšířit o další styl hraní třeba na gramo, CD, popř. připojit efektor, atd. Tímto způsobem Jockey 3 umožňuje mixovat dva analogové zdroje, jako jsou CD přehrávače nebo gramofony. Díky odděleným vstupům je perfektní, že zdroje tak nemusí být směrovány přes software, ale hrají napřímo ven z masteru. To funguje úžasně! Rovněž i mikrofonní signál nemusíš směrovat přes nastavení zvukové karty v software, ale signál jde napřímo ven z mixu. Tuto funkci obzvláště využijí nadšení MCs. Rovněž jsou tyto dva stereo vstupy dobré pro zapojení DVS systémů, kdy pomocí přepnutí do MIDI režimu můžeš tvořit smyčky, samply, aj. Nicméně bych chtěl zdůraznit, že podporované jsou pouze některé DVS systémy jako M-Audio Torq 2. Traktor Scratch Pro vyžaduje certifikované rozhraní a na Jockey3 bohužel nefunguje.

Vysoce kvalitní audio rozhraní

Ale teď konečně k tématu, které je zvlášť důležité pro ty, kteří chtějí používat Jockey 3 a potřebují velmi silný, kvalitní zvukový výstup. Jak název napovídá, tentokrát Reloop nešetřil  u svého vlajkového produktu a vestavěl 24-bit/96kHz audio čip proslulého výrobce Burr-Brown ®. AD / DA převodník, které tento výrobce montuje zejména do hi-fi systémů nejvyšší třídy, jako například do hi-fi CD přehrávače Denon DCD-7 a výš... Pro kvalitu odposlechu jsem chtěl použít sluchátka Sennheiser HD 25, která vydávají stabilní a nezbarvený zvuk. Výsledek: zvuk je strukturovaný, jasný a poutavý ve všech zvukových úrovních, a to je tak, jak by to mělo vždy být.

 

 

Tlačítka, potenciometry, knoby a jogy

Klíčovým bodem v luxusních DJ kontrolérech jsou samozřejmě ovládací prvky, jako jsou tlačítka, knoby, fadery, jogy.... Je potřeba mít dobrý pocit už když se jich dotkneš, musí být logicky uspořádány a hlavě musí být na té nejvyšší kvalitativní úrovni. To je to, co prémiovému kontroléru Reloop Jockey 3 nechybí ! Navíc jsou tlačítka dostatečně velká i pro ty, co mají „tlustší“ prstíčky :-)
Tlačítka jsou z jiné generace, než mladší bráchové Jockey 1 a 2. Toho si ale všimneš okamžitě, jakmile se Jockeye 3 dotkneš a začneš s ním pracovat. Místo tvrdých tlačítek zde byla použita tlačítka kovová, potažená tvrdou gumou tak, aby Vám neklouzaly v prstech. Obzvláště musím pochválit otočné fadery a tlačítka na samply. To je neskutečná lahůdka a jak jsem měl možnost otestovat (a že jsem je nešetřil) fungují i při extrémní zátěži bezvadně. Rovněž bezvadné je jejich ovládání při stisku. Celkově lze říci, že tlačítka reagují spolehlivě a jsou dostatečně tuhá. Dokonalý je vyhledávací velký knob. Dále naleznete na zadním panelu knob na sensitivitu podsvícení kontroléru. Při zapnutí kontroléru svítí vždy tlačítka a další funkce na 100%. Proč? Jednoduchá odpověď. Protože když střídáte např. DJe, v klubu je tma a Vy dost dobře nevidíte. Touto funkcí okamžitě tedy vidíte všechny funkce , tlačítka a knoby. Pak už je jen na Vás, jak si přejete podsvícení ztlumit....
Pitchfader je dost tuhý na to, aby bylo možné dorovnávat rychlost na té nejcitlivější úrovni.
Rovněž je dobré, že všechny knoby, fadery a tlačítka jsou vyměnitelná! Ze spodní strany jsou navíc upevněna plastovou podložkou, která slouží k tomu, aby se tlačítka „nevyviklala“. Navíc odpor mezi podložkou a základní deskou je dostatečně veliký na to, aby knoby vydržely i velmi náročné mačkání. Všechny matrice na knoby jsou vyrobeny ze železa!

Nyní jdeme na fadery

Fadery u Jockey 3 jsou poměrně lehké, ale zato mají měkký, ležérní "scratch zvuk". Prostě s nimi můžete dle libosti manipulovat jak u vytržení a nenechají Vás nikdy ve štychu. Výborná záležitost pro battle fanoušky. Navíc reagují okamžitě, bez jakékoliv prodlevy. Nicméně nic se samozřejmě nesmí přehánět, všichni ví, jak to při náročném využívání faderů vypadá s jejich výměnou :-) Na druhé straně je nutno podotknout, že provedení linefaderů a crossfaderu je na velmi vysoké úrovni a konkrétně samotnému provedení a funkčnosti faderů mohou konkurenti Jockey 3 jen závidět. Nechci nadržovat, ale zde tomu tak skutečně je. Nicméně osobně bych uvítal, kdyby byly fadery o něco míň citlivější. Ještě musím zdůraznit, že i start a dojezd faderu je velmi citlivý, kdy už při malém vytažení rychle nabývá na signálu. Nicméně je to jen o zvyku. Crossfader je TOP – tak kvalitní crossfader s velmi přesným přechodem jsem snad viděl jen u Vestax PMC 08. Většina klasických mixpultů může Jockeyi 3 tak vynikající crossfader skutečně jen závidět.

 

                        

 

Encoder "bez konce"

Abys měl plně pod kontrolou všechny funkce DJ softwaru, má Jockey 3 tzv. otáčecí fadery a vyhledávací Trax encoder tzv. „bez konce“, kdy můžete nekonečně točit fadery. Tato funkce je velmi dobrá při vysokém rozlišení MIDI bodů, kdy potřebujete mít lepší kontrolu nad ovládáním efektů.
Tlačítka jsou ve stylu „Push“, kdy tuto funkci například uvítáte pro okamžitou aktivaci efektů. Oproti S4 má Jockey 3 o něco slabší rastrování, kdy při dosažení určitého nastavení efektu musíte pootočit knob o jeden bod navíc, než u S4. Nicméně je to na konečném posouzení uživatele, protože někomu může právě více vyhovovat „tužší“ nebo „jemnější“ ovládání knobů. Co se rovněž Jockey 3 velmi povedlo je umístění a nastavení jasu LED podsvícení, které takto umožní vynikající vizuální feedback. Díky tomu se můžeš ještě více odpoutat od sledování monitoru a věnovat se tak víc Jockey 3.


Velmi přesné jogy

Zajímavého vývoje v porovnání s jinými běžnými MIDI kontroléry od Reloopa se dočkaly jogy. Někteří uživatelé si u starších verzí Jockey stěžovali na až velkou jemnost jogů. Reloop Jockey 3 zde představil jedinečnou funkci, a to nastavení tuhosti ovládání jogů, a to na každé straně – z boku. Kolečka pro nastavení jsou velmi chytře zapuštěna, nepřekáží a perfektně se ovládají. Rozdíl nastavení tuhosti je tak velký, že si prostě vybere každý, přesně podle svého stylu hraní.

Jogy jsou velmi ploché a velmi připomínají staré dobré vinyly. Horní část je z důvodu dotykových funkcí železná s drážkami, tedy velmi dobrá na dotek. Navíc i při koukání na hezké a tančící roštěnky, kdy se Vám z toho mohou potit konečky prstů, se nemůže stát, aby Vám jog prokluzoval. Velký pokrok není ale jen ze strany vzhledu, ale hlavně to, co se upeklo uvnitř. Jogy mají rozlišení až 4096 impulsů za minutu, což má za následek extrémní přesnost ovládání jogů. Bohužel ale ještě v dnešní době žádný DJ software toto rozlišení neposkytuje (budou v dalších vydání Traktor a Serato), je tedy nutno nastavit v programu "pouze" 2048 impulsů. Rozlišení (512, 1024, 2048, 4096 otáček).

 

Intuitivní použití v Traktor Pro 2

Při pohledu na uspořádání Jockey 3 je jasné, že byl stvořen pro Native Instruments Traktor Pro (2). Všechny funkce jsou totožné jak na kontroléru, tak i v software. Jockey 3 můžeš tedy plně využívat, aniž bys musel nějakým způsobem zasahovat do software. Jockey 3 rovněž zobrazuje bez nutnosti zapojení do PC stav verze firmware tvého Jockeye, a to na ukazatelích FX LED diod. Jockey 3 samozřejmě umožňuje perfektní ukládání samplů, jejich spouštění a úpravu.

Kdo má rád práci se smyčkami, má k dispozici na kontroléru 2 + 2 push otočné fadery, s jejichž pomocí si můžete libovolně nastavovat délku a ořezávání smyček. Vynikající funkci v těchto push-faderech vidím v tom, že při stisknutí knobu se automaticky spustí uložená smyčka, zatímco při klasickém otáčení si ji mohu upravovat. Proto je možné si zde smyčky předem nachystat a poté si s nimi už jen hrát, upravovat, ořezávat...

Jak tedy slouží Reloop Jockey 3?

Ve výchozím nastavení Traktor Pro 2 je nakonfigurován tak, že dva horní decky jsou upraveny pro běžnou hudební reprodukci, spodní dva decky pak pro samply. Takto je mapování Jockeye 3 nastaveno jako výchozí v Traktor PRO 2. Nastavení si můžete dle libosti upravovat v Traktoru. Dále vedle jogů naleznete tlačítka s funkcemi scratch, vyhledávání, posouvání a ukládání. Je to velmi dobře řešeno, jelikož tímto máte dokonalý přehled nad funkcí každého z jogů.

Pro / proti

Pro
- velmi dobrá kvalita zvuku
- všestranná kvalita zpracování
- interakce s Traktor Pro (2)
- lze použít jako mixpult (bez PC)
- velmi přesné jogy
- LED osvětlení s nastavitelným podsvícením
- mnoho funkcí přímo na kontroléru

Proti
- vysoká hmotnost díky pevné kovové konstrukci

Závěr

Reloop Jockey 3 se tak stal prémiovým kontrolérem a mixpultem srovnatelným nejen svojí vysokou stabilitou a velmi kvalitním zpracováním. Jockey 3 má velmi kvalitní audio převodník Burr-Brown s ® AD / DA. Vyšší hmotnost byla ale kontroléru odpuštěna díky tomu, že se jedná o nejlépe zpracovaný kontrolér na trhu!
Jako speciální funkci díky své technologii můžeš kontrolér použít i jako hardwarový mixpult nebo kombinovat s MIDI / analogovým nastavením, což je velké plus tohoto kontroléru!

 

Reloop Jockey 3 můžete zakoupit v našem obchodě ZDE
 

www.reloopdj.cz

Komentáře k článku

20. 03. 2013 20:34   |   Marek
Dobry den chcem sa spytat je kompatybilny aj s VIRTUAL DJ.Za odpoved dakujem
20. 03. 2013 20:41   |   DJ Obchod.eu
uvozovky Ano je, na CD je mapping na virtual, osobně ale doporučuji si stáhnout aktuální mapping ze stránek výrobce uvozovky

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text vzkazu:
 
Nabídka obchodu
Výrobci
Seznam výrobců
Zasílání novinek
Chcete dostávat novinky e-mailem?

Facebook Tweeter Google+ Blog Instagram Pinterest

Podporované platby

GoPay

Dobírka Bankovním převodem Cetelem Essox VISA MasterCard
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací