První pohled na NI maschine Mikro

Vloženo: 20. 02. 2012

 

MASCHINE MIKRO – RECENZE

 

Maschine Mikro je nejnovější přírůstek do rodiny zařízení od Native Instruments. „Mikro verze“ je sice menší, ale měl by být alespoň tak intuitivní a inteligentní jako jeho velký bratr Maschine. Ale víte, že to má mezi sourozenci vždycky těžké, když jeho velký bratr je nejlepší ve své třídě a i ve škole a domů nosí jen ty nejlepší známky. Ale není pochyb, že i Mikro Maschine je ve své „levnější třídě“ tím nejlepším groovem.

 

 

 

Programování bicích padů ála MPC se hodí vzhledem k dokonalé symbióze s hardware a software od NI a navíc je velmi unikátním produktem na trhu. Dokonce i ti nejmenší velmi rychle zjistí, o co přišli, protože Maschine je sice o něco dražší, než Ti nejlevnější, ale to díky jeho rozsáhlému vybavení. Kromě skvěle zpracovaného kontroléru je přibalen velmi vydařený software. A navíc díky velkému skoku na verzi 1.7.2 pro plnohodnotný DAW s plným rozhraním VST (jak je uvedeno) také poskytuje komplexní integrační schopnosti přehrávače KONTAKT, který je součástí volné verze ke stažení. Samozřejmě, můžete využít širokou škálu zvuků pro sampler, a to v mega obsahu 6 GB zvukové knihovny s více jak 18 000 samply s vynikající kvalitou zvuku v ceně!


Nakonec vyvstává otázka, a to, zdali je Mikro Maschine dostatečně velký pro široké spektrum světových hudebníků. A to, co požadují, zda bude splňovat? Beat programování? Live výkon? DJing? Nebo dokonce kompletní all-in-one řešení tzv. „na cesty“? Proto jsme udělali test.


Při pohledu tomu něco chybí... Správně. Vzhledem k úsporám v celkové kalkulaci nevyhnutelně muselo zmizet několik tlačítek a knobů. Jeden knoflík přežil propouštěcí proces. To mě donutilo k zamyšlení, protože knoby jsou nepostradatelným pomocníkem ke kontrole parametrů syntezátorů a efektů přímo - bez pohybu myši o centimetr nebo dívání se na monitor. Což miluji, protože digitální produkční procesy tomu dávají docela dost analogový pocit. Pravděpodobně to ale bude možné i s Mikro, tak počkáme na další průběh zkoušky.

 

Hlavní funkce se často setkávají na přesně stejných místech, jako na velkém bratrovi, a citlivost bicích padů je skvělá. Pro mě je povrch měkký a pohodlný na dotyk. Vůbec v oblasti zpracování se můžeme pohybovat v superlativech.
V závislosti na tom, kolik pluginů je na vašem počítači, software se může trochu déle načítat, ale skenování pluginů se provádí pouze jednou a poté jsou spuštění mnohem rychlejší. Doporučuji zařídit si složky na samply, než je mít všude po počítači. Je vhodné přidat individuální, vyhrazené místo na používání samplů, než je přetahovat z různých lokací, protože eliminujete neproduktivní čekací doby. Vzhledem k tomu, že software Mikro je stejný jako u jeho velkého bratra, program se opět ptá na systémové prostředky počítače s cílem zajistit nulovou latenci přehrávání. Měli byste mít co nejaktuálnější systém, zvláště pokud chcete pracovat s různými programy a zvukovými efekty. Proto jsou předem určené minimální požadavky pro Mac s procesorem Intel Core Duo a 2 GHz CPU.

 Pro zvládnutí používání Mikra, i přes intuitivní ovládání, je vhodné seznámení s manuálem. Na Youtube najdete srozumitelné návody od výrobce a stojí za kliknutí. Často je to jen maličkost, která je Vaší noční můrou.

V podstatě mohou být hlavní funkce poměrně rychle zvládnuty bez nějaké velké přípravy, jako je práce se scénami, samply a skupinami. Také sekvencer je poměrně snadný, takže vaše srdce může bez problému začít bít v rytmu 4/4. Hardwarově můžete přejít k samplům, bicím, syntezátorům a efektům díky přehlednému menu na obrazovce, na kterou se snadno zvyká. Jsem zvědavý, jak se Mikro chová ve složitějších tématech, jako je automatizace, efekty a beatslicing.


Efekty jsou třešničkou na dortu. Správným používáním dostanete specifický zvuk a charakter zvuků. Můžete efektovat celou skupinu zvuků. Pokud jsou např. tématicky podobné, pak zvolte například delay na perkuse, jako jemné prodlení, které se přidá k dalším prvkům, které hrají, a docílíte zajímavých výsledků. Software poskytuje pro základní práci s efekty např. Insert a Groups, s nimiž vložíte efekt jednoduše a rychle každému zvolenému zvuku. Hardwarem spustíte nebo vypnete efekt, ale více úprav a parametrů se musí nastavit softwarově. Totéž platí pro automatizaci efektů – musí se, jak již bylo naznačeno, upravovat softwarem.


Sampling a slicing. Srdcem stroje jsou stále brilantní slice metody, které rozsekají smyčky do jednotlivých vzorků. S touto funkcí si Maschine získalo spoustu fanoušků a uživatelů, protože z kvalitních samplů si tak můžete vytvořit nové jednotlivé zvuky a snadno je použít. Je pravda, že práce je občas trochu nešikovná s displejem, který obtížně umožňuje přesné krájení. 

Závěr
Dokonce i "malá" verze Maschine ví, jak přesvědčit! Zejména vynikajícím zpracováním na velmi dobré úrovni a za slušné peníze. Vy jste však mozkem své produkce, a pokud hledáte all-in-one řešení pro všechno, investujte do velkého bratra NI Maschine, který nabízí jedinečný pracovní postup a je v perfektní symbióze mezi hardwarem a softwarem. Tato souhra stroje a počítače urychlí vaši práci. Na druhou stranu Mikro verze v ničem nezklamala. Pokud Vám občas nevadí použít myš počítače a sem tam něco nastavit softwarově, tak nebudete mít problém. Použití Mikra v DJ setu je v zásadě možné, nicméně Vám občas můžou chybět právě knoby, které má normální verze. Pokud si je člověk vědom těchto bodů, dostane perfektní mini-workstation se základními schopnostmi beat programování. 
Mikro je dostačující pro všechny, kteří v podstatě hodně pracují s myší, a potřebují další kvalitní hračku. Tu mu dodává software a jeho geniální způsoby v kombinaci s hardwarem a rozsáhlou zvukovou knihovnou s výkonnými a stylovými samply a krokovým sekvencerem.

 

 

 

Pro:

Velmi kvalitní ovladač

Velmi dobrá cena

Logické uspořádání

 

Proti:

Absence knobů na ovládání efektů

 

K Mikromaschine doporučujeme vynikající sadu samplů a efektů SINN7 – SoundPool za vynikající cenu 790,-- Kč vč. DPH !

 

 

www.dj-obchod.eu

Komentáře k článku

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text vzkazu:
 

Nabídka obchodu
Výrobci
Seznam výrobců
Facebook Tweeter Google+ Blog Instagram Pinterest

Podporované platby

GoPay

Dobírka Bankovním převodem Cetelem Essox VISA MasterCard
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací