Reloop Terminal MIX 2 - recenze

Vloženo: 05. 10. 2012

Reloop Terminal Mix 2

Krátce poté, co byl představen světu Terminal Mix 4, přišel Reloop s další novinkou, kterou je jeho menší dvojče Terminal Mix 2. Ten by měl navázat na úspěch loňského modelu Digital Jockey 3.
 Od svého „předchůdce“ toho ale moc nepřebral a má to svůj důvod. „Serato“! Jak jistě všichni víme, Traktor se již nedodává k jiným kontrolerům, než k těm, co vyrábí NI a to bylo asi největším důvodem této změny u dodávaného softwaru. Já osobně si myslím, že to otevřelo dveře inovacím. Ostatně u Reloopu je to hodně vidět.
 
 
 

Klíčové vlastnosti:

·       Serato DJ Intro
·       VIRTUALDJ
·       Možnost stažení mappingu pro Traktor
·       15,5cm hliníkové Jog Wheely se speciální povrchovou úpravou
·       Tlačítka pro přepnutí na decky C, D
·       2x Master  –  1xBalanced 6,3mm jacky, 1x Unbalanced RCA
·       BOOTH RCA výstup
·       6,3mm a 3,5mm jack výstup pro sluchátka
·       10-ti cm pitchfadery
·       Kovové šasi
 
 

Co najdeme v balení:

TM2 dorazí v novém typu krabice Reloop. Na rozbalení se můžete podívat v následujícím videu:
http://www.youtube.com/watch?v=VH9SUnFTtk0&feature=plcp
 
 
 
 
Ještě zrekapituluji jeho obsah:
·       Reloop Terminal Mix 2
·       USB kabel
·       Plakát Terminal Mix 2 s ovládacích prvků
·       Manuál (čeština chybí)
 
 

Konstrukce:

Poměrně velká krabice již napovídala, že půjde o celkem velký kontroler. Po vybalení se to jen potvrdilo. Masivní kovové šasi o rozměrech 440 x 44 x 320 mm, které váží 3.65 kg. Jedná se o opravdu pořádný kus kontroleru. To však vůbec není na škodu, díky tomu se sem vše pohodlně vešlo. Už jen 15,5 cm hliníkové jog wheely něco zaberou. Na vrchní části jogů se nachází „non-slip vinyl-grip“ vrstva, která zaručuje výbornou ovladatelnost a pocit pravého vinylu. Jogy jsou díky tomu výborné hlavně pro scratch.  Tlačítka zde najdeme ve dvou provedeních, gumová a plastová. Knoby jsou bohužel vyrobeny z tvrdého plastu, i přesto se s nimi dá velmi pohodlně vše ovládat, důležité také je, že jsou přišroubovány na plech tak, aby získaly maximální odpor z jejich namáhání, což zaručuje extrémně dlouhou životnost (stejně je to řešeno i Jockey 3). Linefadry jsou lehce tuhé, tak akorát citlivé. Crossfader přesný, lehce ovladatelný, s nastavitelnou křivou na předním panelu, výborný jako vždy u Reloopu. Co se ale také Reloopu velmi povedlo, jsou pitchfadery, jelikož jsou 10cm dlouhé (14-bitové), díky tomu je možné ovládat BPM opravdu velmi přesně. Za což si Reloop zaslouží velkou pochvalu.
 

Konektivita:

Na zadním panelu na nás čeká celkem dost konektorů a to: napájecí DC IN za běžného používaní, není potřeba, připojení přes USB postačí jelikož TM2 neumí fungovat jako analogový mix; USB; Master balanced 2x6,3mm jack; Master unbalanced RCA; BOOTH RCA, bohužel pouze jeden RCA vstup, ten je nastavitelný na předním panelu; 3,5mm a 6,3mm jack výstupy pro sluchátka, 6,3mm jack vstup na mikrofon s jednoduchým nastavením EQ a hlasitosti pomocí výsuvných „knobů“.
 
 
 
 

Instalace:

Je velmi jednoduchá a rychlá, na přiloženém CD nalezneme univerzální Reloop ASIO driver (funguje i pro TM4, beatmix,…), dále Serato DJ Intro a VirtualDJe. Po nainstalování už jen stačí zapojit kontroler do PC a můžete začít mixovat.
 

Ovladatelnost:

Vzhledem k faktu, že se Reloop rozhodl  tento kontroler dodávat se softwarem Serato ve verzi DJ Intro, přichází do světa digitálních Djů jistá dávka inovace, lépe řečeno nových možností. Netýká se to však jen digitálních Djů, kteří hrajou na kontrolery, ale i těch co hrají na DVS (Digital vinyl systém), jelikož od vinylu už to opravdu k TM2 není až tak moc daleko a od propojení CD + Serato je to ještě o kousíček blíže. O Seratu  ale později. S tlačítky začneme odspoda, zde na každé straně najdeme čtveřici gumových tlačítek, které jsou velmi pohodlné a citlivé na dotek, ale hlavně jsou originálně zpracované, kde jinde najdete např.: Cup jako šálek? Originální nápad, další pochvala pro Reloop. Dále je zde samozřejmě Cue, Play/Puase, Sync. O kousek výše už je vše plastové, přepínač mezi 1 a 3; 2 a 4 deckem, o kousek vedle SHIFT/DEL, díky kterému máme zase o pár „tlačítek“ navíc. Vedle jogů (uprostřed) šipky ->;<- pro loudování tracků, nad nimi tlačítka odposlechů (šipky a odposlechy mění barvu podle zvoleného decku 1 a 2 = červená; 3 a 4 =modrá), pak ještě čtveřice pro ovládání pohybů v playlistu.  Nad jogem na nás čeká přepínač módů jogu (vypnutý přepínač = CD, zapnutý = vinyl, držením = hledání ve stopě), 4 tlačítka pro Sampler, 4 pro hot cue, chválím, že každá z těchto funkcí má vlastní čtveřici , nad nimi ovládání loopů pomocí knobů a tlačítek a úplně nahoře už najdeme jen ovládání efektů + nastavení rozsahu pitchfaderu. Kromě knobů na EQ, Gainy, Mastru, odposlechu zde najdeme také Filtry, velký hliníkoýí TRAX, Sampler volume pro ovládání záznamu samplů, dále pak již zmíněné ovládání loopů a efektů.  To vše velmi dobře přístupné díky větší velikosti kontroleru,  nemusíte se obávat toho, že si nechtěně přidáte gain, zmáčknete tlačítko, které jste nechtěli, apod. Abych nezapomněl na ty echt obří jogy, já nejsem člověk, kterej by scratchoval, ale mám kamaráda co scratchuje a na TM2 to zkoušel a řekl mi, že na žádném kontroleru se mu ještě takhle dobře nescratchovalo. Ostatně na německém workshopu Reloopu se o tom přesvědčilo vícero lidí. Ale pokud projdete net, zjístíte, že jogwheely TM2/4 jsou velmi chváleny všude, a proto mně nezbývá, než také pochválit ,jelikož i mně se s nimi beaty dotahovaly velmi dobře. To vše doplňuje ukazatel výstupního signálu, který je velmi zajímavým a také funkčním doplňkem.
 
 
                    

Efektor:

Na kontroleru jsou celkem 4 knoby na každé straně  pro ovládání efektů. 3 z nich jsou pro ovládání jednotlivých efektů a jeden pro nastavení parametru. Stejný počet je i tlačítek, 3 z nich spínají jednotlivé efekty a 4 je TAP pro ruční nastavení parametru. Na výběr máme několik efektů např.: Delay, Echo, Flanger, Reverb, …  Efekty jsou zvukově velmi povedené, není jim co vytknout. Dále jsou zde ještě filtry, pro každý deck zvlášť. Jejich provedení také výborné. To stejné platí i při použití Traktora (rozdíl pouze v efektech např. neobsahuje echo).
 

Zvuk

I přestože Reloop použil pouze 16-bit zvukovou kartu, je zvuk naprosto famózní. Reloop vysvětluje použití 16-ti bitu tím, že 24-bit je zbytečný, jelikož ve většině případů nakonec stejně dojde na převod do 16-bitu, což má za následek ztrátu kvality. Dalším důvodem je také fakt, že 24 bitová zvuková karta je výrazně dražší. Zvukový výstup je však velmi silný, má čistý a jasný zvuk, s nádechem klasického analogového zvuku, což ocení hlavně zvukoví „gurmáni“. Samozřejmě Reloop kvalitou zvuku neošetřil pouze výstup, ale i BOOTH a odposlech. 

 

SOFTWARE

Již bylo řečeno, že TM 2 ale i 4 je v balení provázen softwarem Serato ve verzi DJ Intro. Jedná se o „osekanou“ verzi plného Serata. Svým způsobem je to verze určená pro kontrolery. Vše podstatné naštěstí v této verzi najdeme např. smapler, efekty apod. Serato sice končí s podporou této verze, to však neznamená, konec aktualizacím. Serato chce totiž všechny verze spojit do jedné a to Serato DJ. Můžeme tedy očekávat nějaké nové vychytávky a dlouhou podporu ze strany Serata.  Já osobně hraju primárně přes Traktora, ale pokud bych měl hrát přes TM, určitě bych volil Serato (během testu jsem hrál hlavně přes Serato a to i na akci). Hlavně z důvodu toho, že kontroler je tomuto softwaru plně uzpůsoben, a proto se může stát, že v Traktoru případně ve Virtualu nebude něco fungovat stejně jako v Seratu. Zkoušel jsem samozřejmě i jak se s ním hraje v Traktoru a na žádný problém jsem nenarazil, ale i přesto doporučuji Serato. Co se Virtuala týče, nezkoušel jsem. Takového kontroleru by na něj byla škoda. Pokud je na něj někdo zvyklý, ať vyzkouší a dá nám případně vědět.
 

Zápory

·   Vyšší hmotnost
·   Bohužel plastové knoby
·   Pouze jeden vstup pro extérní zařízení
 

Závěr:

Reloop Terminal Mix 2 jeden z nejlepších kontrolerů, které jsou aktuálně k dostání. Za cenu necelých 10 tisíc dostanete kontroler, kterému v poměru cena/výkon může konkurovat jen málokterý jiný kontrolér, mezi jeho rivaly můžeme určitě započítat Jockey 3, který je s ním výkonnostně srovnatelný. Pokud tedy hledáte nějaký kontrolér, který má 2 linefadery, s možností přepnutí na další 2 decky, je softwarově „univerzální“ máte tu žhavého kandidáta na koupi. I přes pár jeho nedostatků to stojí za to.
Za zapůjčení děkujeme společnosti www.dj-obchod.eu.
 
Marek Ulbrich alias ulba z Gravity DJs 

 

Komentáře k článku

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text vzkazu:
 
Nabídka obchodu
Výrobci
Seznam výrobců
Zasílání novinek
Chcete dostávat novinky e-mailem?

Facebook Tweeter Google+ Blog Instagram Pinterest

Podporované platby

GoPay

Dobírka Bankovním převodem Cetelem Essox VISA MasterCard
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací