Reloop Terminal MIX 4 - recenze

Vloženo: 28. 06. 2012

 


Uplynul rok od uvedení Reloop Jockey 3 ME na NAMM Show 2011, který dokázal svojí kvalitou přesvědčit i ty největší kritiky digitálního DJingu. Zkrátka se německé firmě Reloop povedl vynikající a vysoce profesionální kontrolér. Reloop Jockey 3 ME díky svému pevnému kovovému šasi, nadstandardnímu zpracování a velmi kvalitní zvukové kartě (kterou například používá i výrobce Denon), se řadí mezi inovátory v oblasti kvality zpracování a zvukového výstupu. Vzhledem ke své kvalitě si Jockey 3, který se dá plnohodnotně srovnávat daleko dražšími zařízeními, drží svoji cenu poměrně dost nízko.
 
 
Nu a uplynul další rok a Reloop se chystá svůj úspěch zopakovat. Podaří se mu to díky své nové sérii Terminal MIX? Reloop Terminal MIX 4 je prvním kontrolérem od Reloopa, který je určen speciálně pro Serato.
Samozřejmě Reloop dbal na multi-kompatibilitu i s ostatními hudebními softwary a společně s uvedením kontroléru Terminal MIX 4 vydal i mapping pro Traktor PRO 2.5.
 
 
 
 
 
 
 
Když otevřeš krabici s kontrolérem, hned nahoře najdeš nádherný plakát, na kterém jsou namalovány jednotlivé funkce kontroléru. Dále najdeš instalační CD se Serato DJ Intro, USB kabel a nádherný kontrolér. Když rozbalíš samotný kontrolér, už na první pohled je patrné, že Reloop opět nenechal nic náhodě. Nádherně zpracované šasi, kvalitní tlačítka, dlouhé pitche a linearfadery a hlavně nová generace ultraplochých jogů. Se svými 4,5 kg je TM4 o půl kilogramu lehčí než Jockey 3 ME, což bude dost znát při jeho přepravě společně s notebookem, stojánkem a dalším příslušenstvím, které si na hraní vozíš. TM4 dělá skutečně robustní a odolný dojem, a to i díky jeho kovovému povrhu, na kterém najdeš veškeré ovládací prvky.
Všechny knoby, pitche, fadery a jogy jsou tak velmi dobře zapuštěné do šasi, že vzbuzují dojem dokonale padnoucího produktu. Nenajdeš na něm žádné šrouby nebo výstupy, které by mohly narušit stabilní a propracovaný vzhled. Boční pevný plastový rám je také naprosto v jedné rovině s kovovým šasi a posiluje tak pozitivní celkový dojem z kontroléru. Zkrátka všechny součásti do sebe s naprostou přesností zapadají. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TM4 v detailu: Fadery a knoflíky v mixážní sekci: Reloop zvolil klasické 4-kanálové rozložení, uspořádání EQ a gainu pro každý kanál, který je navíc každý doplněn o další funkci, a to velmi oblíbený filtr efekt v podobě otočného faderu. Díky tomu si jej po velmi krátké době zcela a intuitivně osvojíš. 60mm linearfadery mají pěkný odpor a umožňují velmi rychlý a progresivní průběh. Crossfader je velmi hladký, příjemný na dotek a hlavně tuto vlastnost ocení turntablisté, kteří si velmi zakládají na kvalitě a rychlém průběhu.  Crossfader musí zkrátka splňovat i představy náročných scratchů. Všechna podstatná nastavení crossfaderu ovládáš na přední částí panelu kontroléru. Např. průběh crossfaderu, či určení daného kanálu. Zdá se, že Reloop zde nevymýšlel nějaké novinky, ale zůstal u starého a prověřeného způsobu ovládání tak, aby si DJs nemuseli zvykat, ale mohli okamžitě začít s produkcí. Tlačítka na Terminal 4 Mix jsou vyrobeny z plastu, stejně jako ovládání spouštění tracků, efektové jednotky a samplů. Knoby jsou přišroubovány na plech tak, aby získaly maximální odpor z jejich namáhání, což zaručuje extrémně dlouhou životnost (stejně je to řešeno i Jockey 3). Z čeho získáš „hmatový a vizuální svátek“, jsou nepochybně extrémně ploché hliníkové jogy. 
 
 
 
 
 
 
Reloop je speciálně upravil pro multi-dotykové ovládání v oblasti speciální vinyl-přilnavosti povrchu, spolu s logem Reloop na jogách. Loga vypadají nejen zatraceně dobře, ale i jejich hmatový pocit ti přinese jen ten nejlepší zážitek z ovládání jogů. Jogy svoji velkostí o průměru 15,5 cm připomínají velikost CD – respektive jsou to jedny z největších jogů mezi kontroléry na trhu a zdůrazňují své ambice scratchového kontroléru. Sekce přehrávání je bohatá o velmi kvalitní gumové tlačítka „play“, „cue“, „sync“ a „pause“. Tlačítka jsou označená netradičně (např. funkce CUE je označena pohárkem). Pogumovaná tlačítka u TM4 mají stejné vlastnosti jako u Jockey 3. Jejich rozložení je logické s dostatečnými odstupy tak, aby nedocházelo k přemáčknutí. Dalším obrovským plusem TM4 jsou 14-bit - 100 mm dlouhé pitche, které mají stejný průběh jako gramofony a odpovídá tomu i jejich délka. Pitche jsou umístěné na kraji nad každým jogem. Potvrzuji, že jejich ovládání v praxi je absolutně bez jakýchkoliv výtek, jelikož díky jejich délce si můžeš mix dorovnat s absolutní přesností, aniž by sis musel dávat pozor na opatrné tažení. Linearfadery jsou stejně dobré jako pitche. Další velkou novinkou je umístění Trax Encoderu, který Reloop umístil doprostřed, hned nad linearfadery. Zaručí tak okamžité vyhledávání v hudební knihovně. Díky jeho multifunkcím (vyhledávání, rolování, potvrzování, screening tracku, aj.) nepotřebujš myš či trackpad.
 
 
 
Jelikož TM4 nefunguje jako samostatný analogový mixážní pult, není k němu zapotřebí extérní napájení, ale stačí pouze napájení přes USB. TM4 tak má dostatek šťávy k vlastnímu fungování a osvětlení všech funkcí. Navíc můžeš do TM4 ještě zapojit 1x CD player, či gramofon. Zemnící šroub najdeš na zadní straně kontroléru. Pokud vlastníš plnou verzi Traktoru nebo Virtual DJ, pak vstupní signál lze vést pomocí softwaru. Situace je podobná u mikrofonního vstupu a má vlastní ovládání hlasitosti a mini-EQ. Veškeré externí zdroje, jako např. mikrofon, iPhone, CD se ovládají na přední straně TM4, takže vůbec není nutné se natahovat a poslepu hledat přepínání na zadní straně kontroléru. Na zadní straně TM4 najdeš dva Master výstupy (symetrické velké 6,3 Jacky a nesymetrické 2 cinche – RCA). Bombou je, že tam ještě najdeš další 2 RCA výstupy booth - tedy pro odposlech! Což je další funkce, kterou u podobných kontrolérů nenajdeš, jelikož booth je napájen separátně a neodebírá tak výkon z hlavních Master výstupů. Reprodukci zvuku zajišťují kvalitní ASIO / Core ovladače, „self- powerhouse rozhraní" a díky jim TM4 bezvadně běží jak na PC tak i na MACu. Nemůže se tedy stát, že kontrolér bude „padat“, sekat se či podobné nešvary. Naopak - pokud hledáš vhodné přívlastky, které popisují zvukové vlastnosti TM4, věř, že jsi doma, protože TM4 sází na silný, sebevědomý a detailní zvuk. To platí pro Master a Booth funkce, stejně jako pro sluchátkové výstupy, které jsou upraveny korekcí hlasitosti. Všichni nároční uživatelé chtějí mít tzv. "analogový pocit" a TM4 má velký cit pro zvuk - pomocí ekvalizérů a filtrů vydává téměř dokonalý zvuk v rytmu analogového kouzla. Takže když jej pořádně „ohulíš“, kontrolér vydává neustále sebevědomý a kvalitní zvuk. Filtr Serata DJ Intro je podle mého názoru zvukově "nejteplejší", blízko následoval Traktor a poté Virtual DJ. Reloop Terminal MIX 4 má velmi silný a jasný zvukový výstup, což bude rovněž jeho silnou doménou pro volbu hraní na větších akcích.
 
 
Serato DJ Intro Reloop Edition se velmi povedl, což mohu díky testování potvrdit. TM4 poskytuje maximální požitek v Seratu z používání scratche, díky jeho perfektním plochým jogům s unikátní vinylovou přilnavostí. Velmi agilní crossfader s rychlou úpravou křivek přináší turntablistům skutečný zážitek! Proto má i svoji logiku, že TM4 byl optimalizován pro Serato.
 
Zapojení kontroléru je velice jednoduché! Stačí totiž jen nainstalovat přiložené Serato a připojit kontrolér přes USB do notebooku - je totiž plug 'n play, čili ho zapojíte a hraje bez nutnosti se trápit instalacemi všemožných ovladačů. Rovněž odpadávají starosti s mappingem, jelikož ten je v softwaru již integrován. V současné verzi Serato Intro jsou na TM4 ale jen dva decky. Smyčky, samply, FX efekty, filtry a EQ vše je plně funkční. Co se ale velmi dobře podařilo je ovládání jog kol, které se v Serato DJ Intro velmi dobře chovají. Snad nejlepší kontrolér pro scratching určený pro Searto! Absolutně bez latence, takže máš ten nejlepší pocit z práce s vinylem. Scratching na TM4 je par excellence.
 
 
 
Dále najdete přiložený software Virtual DJ LE (Reloop edice), který byl navržen tak, aby ho bylo možné používat maximálně vytíženě. Můžete používat všechny efekty, nástroje, samply, decky, atd. Opět platí, že ovládání je velice jednoduché, instalace ASIO / Core ovladačů a softwaru, následná volba ovladače zvukové karty ve VDJ a je hotovo.
 
Osobně si myslím, že kdo chce kontrolér spíše pro kvalitní scratching, šáhne po Seratu, kdo si jej vybere pro klasické míchání hudby, šáhne po Virtual DJ LE. Nicméně nezapomeň, že se dodává společně s mappingem pro Traktor PRO, takže pokud máš jako oblíbený software Traktor, můžeš jednoduše do Traktoru naimportovat mapping a je hotovo.
 
 
 
 
TM4 má obrovský potenciál díky své nezávislosti na jednom softwaru. Tým Reloopu neustále dodává nejnovější updaty jednotlivých výrobců softwarů a garantuje tak včasné dodání aktuálních mappingů.

 
 
Podle nás je Terminal MIX 4 asi nejlepší kontrolér do 15.000,-- kč a uvidíme, jak budou spokojeni i uživatelé, kteří se rozhodnou pro jeho zakoupení. Nicméně jsme zvědavi, jak zareagují ostatní výrobci a na jaké další kontroléry se můžeme v budoucnu těšit...
 
Zde můžeš mrknout na vynikající video:
 
Recenzi pro Vás vytvořili
 
Tomáš Drex - www.djdrex.com
Pavel Tulačka - www.dj-obchod.eu
www.reloopdj.cz
 

Komentáře k článku

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text vzkazu:
 

Nabídka obchodu
Výrobci
Seznam výrobců
Facebook Tweeter Google+ Blog Instagram Pinterest

Podporované platby

GoPay

Dobírka Bankovním převodem Cetelem Essox VISA MasterCard
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací