Reloop Wave 8 - recenze od djworx

Vloženo: 26. 05. 2013

RELOOP WAVE-8

Cena 12 990 Kč (dodáváno v páru)
Recenzi vytvořil www.djworx.com

Úvod

DJs se spíše zaměřují na techniku, ze které mixují hudbu, zapomínají ale na velmi důležitou část své výbavy, kterou jsou dobré odposlechové reproduktory. Jak se ale dnes vyznat v široké nabídce studiových monitorů?
Dnes uvedeme aktuální těžkou váhu mezi monitory, kterými jsou Reloop Wave 8.

Ve zkratce …

RELOOP Wave 8 monitory jsou aktivní (tzn. napájené vestavěným zesilovačem), studiové monitory, určené pro studiové použití a aktivní odposlech v klubech. Přicházejí s množstvím vstupů, ale také skvělou funkcí – dálkovým přepínačem vstupů, ovládáním hlasitosti a funkcí Mute, což je skoro stejný jako ten, který je použit i na monitorech Pioneer S-DJ05 a 08.

První dojmy

To je dost obecné téma, jelikož pokud je to německý výrobce, je pravděpodobné, že budou monitory po stránce estetiky a vzhledu spíše minimalistické. Je pravda, že Wave 8 se vyhýbají různým ohybům, křiklavým zabarvením, či zbytečně ostrým hranám. Jejich vzhled je velmi stoický. Předpokládám, že skříň reproduktoru je vyrobena z MDF se zaoblenými hranami a doplněná černými membránami, které mají hliníkové stříbrné obložení. Monitory mají precizní černé lakování a mají váhu celkového dojmu vysoké kvality. Na hořejší liště je umístěno logo Reloop, které je bíle podsvícené, abyste věděli, že monitory jsou napájeny, ale to je tak trochu k ničemu, ve většině případů, protože máme tendenci sedět níže než stojí naše monitory. Naštěstí logo svítí docela silně, že je odraz barvy vidět i v sedě. Zde bych spíše tipnul, že Reloop ono podsvícené logo umístil nahoru z estetického důvodu.

Wave 8 jsou dodávány s velmi působivými 8“ velkými reproduktory, které zajistí nejen hlasitý, ale i velmi vyvážený zvuk. Přímo pod ním je v plné šíři umístěn reflex port - pro ty, kteří nejsou obeznámeni s takovými věcmi, tak reproduktor při hraní se pohybuje dovnitř a ven a tím vytváří stlačený vzduch, který musí někudy ven, jinak je ohrožena kvalita zvuku.. Někdy je to dírou na zadní straně monitoru, ale populární na mnoha monitorech je právě slot na přední straně skříně. Bez ní bude pečlivě vytvořený zvuk pravděpodobně znít nudně, a to zejména při vyšších hlasitostech.

 

Vstupy

Jako všestranný tahoun přicházejí Wave 8 s maximálním počtem vstupů. Stejně jako téměř každý jiný monitor, Reloop poskytují vyvážené XLR a TRS vstupy, ale i velmi užitečné a praktické nevyvážené RCA vstupy (např. pro snadné zapojení MP3, recieveru, rekordéru a mixpultu bez symetrických výstupů, aniž by bylo zapotřebí redukce). Pro někoho, jako jsem já, a kdo pracuje s neustále se měnícím nastavením je tedy připojení více samostatných zařízení velmi pohodlné. Na zadní straně každého Wave 8 je volič pro každý vstup. Ale pokud je propojíte s dodaným kabelem, můžete mezi nimi přepínat jen z jednoho reproduktoru. Ale opravdu jedním z největších plusů Wave 8 je ovládání přes dálkový Wave kontrolér.

Jak již bylo zmíněno, dálkové ovládání je defacto stejné, jaké je použito na monitorech S-DJ05 a 08 od Pioneer. Ovladač se zapojuje do zadní části jednoho z Wave 8 a za předpokladu, že jste propojili Wave 8 s výše uvedeným propojovacím kabelem, tak dálkový ovladač ovládá hlasitost obou monitorů, stejně jako i na dálku přepíná vstupy. Délka kabelu dálkového ovladače je 3 metry, což je dostatečné k pohodlnému umístění, kde jej zrovna budete potřebovat. Na ovladači se mi nejvíce líbí velké a mohutné kolo, které slouží k ovládání hlasitosti a velmi pohodlně se tak nastavuje hlasitost obou monitorů.

Jak je to se zvukem?

Je to tu zase - okamžik, kdy je těžko napsat objektivní pocit, protože každému se líbí jiný zvuk, jinak slyší různá pásma. Wave 8 nejsou směrové, jako bývá většina monitorů, a ideální je nastavit je šikmo do trojúhelníku, např. do rohů a natočit je mírně protichůdně. Tak dostanete naprosto perfektní zvuk, kdy se basy „nemlátí“ s výškami. Navíc při takovém rozložení vydávají Wave 8 stejný zvuk po celé místnosti ať se postavíte kamkoliv. Výrobce zřejmě takové rozložení navrhnul úmyslně a to proto, aby tak pokryl nejen milovníky studií, ale vyplnil tak i odposlech pro DJs (koneckonců hlavní doména této značky). Monitory jsou rovněž určeny i pro pravé audiofily.

Ještě dříve, než budeme mluvit o skutečném zvuku, pojďme se podívat na zadní část monitorů, co tam ještě najdeme. Kromě ovládání hlasitosti a spousty vstupů, zde najdete modulaci zvukové charakteristiky pomocí 3 přepínačů, kdy si tak můžete nastavit vyzařování pásem dle místa a okolí, ve kterém monitory používáte.

HF Trim (ořez): ± 2 dB v nastavení výšek.
LF Trim (ořez):  ± 2 dB v nastavení basů.
Akustický prostor: nastavení dle umístění reproduktorů, např. pokud jsou blízko zdi apod. V podstatě se změní charakteristika zvuku a změna je poměrně znatelná i u basů, což se v případě umístění monitorů blízko zdi může hodit.

Wave 8 mají záměrně velmi lineární křivku v základním nastavení, a to zejména pro ty uživatele, kteří se nechtějí v nastavení moc utápět. Ale pro mě monitory pořádně ožijí až tehdy, kdy vše na zadní straně pořádně nabudím a přidám ještě EQ lze svého Maca. Když si pohrajete s nastavením, dostanete z Wave 8 to, co chcete, nebo necháte nastavení v základu, což může vyhovovat spoustě lidem. A čím hlasitěji monitory vybudíte, tím lépe hrají. Při nízkých hlasitostech jsou také OK, ale až při pořádném tlaku pracují nejlépe.

Shrnutí

RELOOP Wave 8 monitory jsou dobrý kompromis mezi kvalitou a cenou. Nejsou to striktně studio monitory ani pouze běžné reproduktory, zaměřují se na potřeby širokého spektra lidí, od producentů po DJs a lidi, kteří chtějí být velmi univerzální a je pro ně důležitý i vizuální vzhled. Mám pouze pár poznámek na Wave 8, mám-li být upřímný. Reloop je značka, která mezi lidmi stále vzbuzuje pochyby (hlavně z doby před mnoha lety, kdy byl Reloop v kategorii nižšího středu, než se vyšplhal postupně mezi TOP značky) a spousta lidí může tedy tyto monitory rovnou odsoudit. Ale pozor. Já bych je bez problémů využil každodenně, protože vím, že je mohu v menším prostoru využít pro všechny možné účely a nastavit dle potřeby. Kvalita zvuku je vyvážená s dostatkem prostoru k vybuzení hlasitosti, což vede k ještě lepší kvalitě  reprodukce zvuku. Dodávaný ovladač je třešnička na dortu.

Myslím, že Wave 8 je potřeba opravdu ocenit. Přímý konkurent je Pioneer S-DJ08, který přijde na asi 600 liber (425 liber v případě S-DJ05). Pro srovnání se 450 librami za pár Wave 8s. Také jsem Wave 8 porovnal s KRKRokit 8, které mám u sebe a které většinou přicházejí do úvahy při rozmýšlení, které monitory koupit v této cenové relaci. Wave 8 jsou ale na tom opravdu dobře, protože je dostanete více jako „kompletní balík“, ale po akustické stránce jsou na tom Reloopy o něco lépe díky širšímu nastavení akustiky monitorů na zadní straně. Každému vyhovuje jiný zvuk, pouze mohu potvrdit, že Wave 8 jsou s konkurencí naprosto srovnatelné monitory a nikdo se nemusí obávat při jejich koupi. Naopak, navíc dostanete ještě zmíněný ovladač, který nabízí zajímavé a pohodlné funkce navíc.

 

 

Hodnocení

Kvalita výborná. Vyrobeno pro odolnost, která je, pokud plánujete hrát s Wave 8, velkým plusem.

Funkce konkurence těžko překoná v současnosti. Zvuk je vynikající, ale skutečným lákadlem je dodávaný ovladač.

Hodnota vysoká. Zpracování prvotřídní, funkce na vysoké úrovni a cenově jsou velmi příznivé.

Sečteno podtrženo

Pokud chcete velmi univerzální pár studiových monitorů, které poskytují vynikající zvuk a četnou škálu funkcí, zvažte Wave 8.

Recence převzata z djworx.com
Přeložil Tomáš Drex

Komentáře k článku

Zašlete nám Vaše názory k tomuto článku.

Jméno:
Email:
Text vzkazu:
 

Nabídka obchodu
Výrobci
Seznam výrobců
Facebook Tweeter Google+ Blog Instagram Pinterest

Podporované platby

GoPay

Dobírka Bankovním převodem Cetelem Essox VISA MasterCard
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací